Uzatılan barış elini artık tutun

AZERBAYCAN DHA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ‘Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Temel Atma Töreni’ne katıldı. İki lider ayrıca modernize edilen ‘Nahçıvan Askeri Kompleksi’nin açılışını da gerçekleştirdi.

Günübirlik çalışma ziyaretinde bulunmak için dün Nahçıvan’a giden  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Nahçıvan Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Aliyev karşıladı. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi’nde resmi törenle karşılanan Erdoğan, ardından Aliyev ile baş başa görüşmelerini gerçekleştirdi.

‘İftihar duyduk’

İki lider 1,5 saat süren görüşmenin ardından ‘Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı’ temelini attı. “Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi’ne İlişkin Niyet Protokolü”nü imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında şunları söyledi: “Son günlerde bölgemizde kritik gelişmeler yaşandı. Azerbaycan, İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından geçen 3 yıla yakın süre boyunca defaatle dile getirdiği meşru ve haklı endişelerine gereken karşılığı maalesef bulamadı. Neticede kendi egemen topraklarında bir anti-terör operasyonu gerçekleştirmek durumunda kaldı. Operasyonun son derece kısa bir süre içinde, sivillerin haklarına azami hassasiyet gösterilerek başarıyla tamamlanması bizler için iftihar vesilesi olmuştur. Operasyon sırasında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum. Muzaffer Azerbaycan ordusunu gerek tarihi başarısı gerekse sivillere yönelik sergilediği insani tavrı dolayısıyla canı gönülden tebrik ediyorum. Azerbaycanlı kardeşlerimiz, Türk milletinin adalet ve merhametini bir kez daha tüm dünyaya göstermişlerdir.”

‘Kararlıyız, samimiyiz’

Son zaferle birlikte bölgede kapsamlı bir normalleşme için yeni fırsat pencereleri açıldığını vurgulayan Erdoğan, bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını ve artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz. Her zaman vurguladığım gibi barışın kaybedeni olmaz. Bölgemizde barış, huzur ve refahın tesisi, halklarımıza olan borcumuzdur. Biz bu borcu ifa etmek noktasında kararlıyız, samimiyiz. Temennimiz, muhataplarımızın da aynı samimiyeti göstermesidir” diye konuştu.

Erdoğan ve Aliyev, Doğal Gaz Boru Hattı’nın temelini birlikte butona basarak yaptı.

‘Enerjide ortaklığımız daha da derinleşecek’

Nahçıvan’ın tarih boyunca taşıdığı stratejik önemle Azerbaycan ile ilişkilerde özel bir yere sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı projesinin önemini vurgularken şöyle devam etti: “Nahçıvan bugün de ekonomi, ulaştırma ve enerji hatları açısından büyük bir potansiyel barındırıyor. Bölgesel ulaştırma hatlarının tesisiyle birlikte bu potansiyeli tam manasıyla hayata geçirme imkanına kavuşacağız. Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridorun önemi, koronavirüs salgını ve bölgemizde yaşanan savaşlar neticesinde çok daha iyi anlaşılmıştır. Bu vesileyle biraz önce temelini attığımız Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı projesi, Azerbaycan ile enerji alanındaki ortaklığımızı daha da derinleştireceği gibi Avrupanın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır. Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi’nin yanı sıra toplu konut ve elektrik enerjisiyle ilgili anlaşmalar az önce imzalandı. Böylece ulaştırma, lojistik ve enerji alanlarındaki ilişkilerimizi geliştirme irademizi tekrar ortaya koyduk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Nahçıvan’da karşılayanlar arasında Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören de yer aldı.

‘İlişkilerimiz müstesna konumda’

2008 yılındaki son ziyaretinden bu yana Nahçıvan’ın kaydettiği gelişmeyi gururla müşahede ettiğini belirten Erdoğan, “Nahçıvan’ın bugün geldiği noktada büyük payı olan Azerbaycan’ın Umummilli Lideri Haydar Aliyev’i doğumunun 100. yılında bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri, dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna bir konumdadır. Tek millet iki devlet şiarı çerçevesinde ilişkilerimizi ve iş birliğimizi her alanda güçlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlham kardeşim ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi ilişkilerimizi müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktasıdır” dedi. Erdoğan, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından Azerbaycan halkının gösterdiği destek için bir kez daha teşekkür ederek, “Gardaşlarımızın samimiyetini hiçbir zaman unutmayacağız” dedi.

‘Karabağ’da Ermeni nüfusun entegrasyonu başarılı olacak’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Karabağ’da yaşayan Ermeni nüfusunun Azerbaycan toplumuna entegrasyon sürecinin başarılı olacağına eminim” dedi. Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı’nın kardeşlik ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağını söyleyen Aliyev, “Planlarımız gerçekleşirse Nahçıvan ‘yeşil enerji’ bölgesi haline gelebilir” diye konuştu. Şuşa Beyannamesi ile ilişkilerin yeni bir seviyeye yükseldiğini belirten Aliyev, “Türkiye ile ilişkilerimizde her yönden en hareketli dönemini yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x