Ukrayna’dan Elon Musk’a Starlink suçlaması! “Hayatımıza mal oldu!”

CNN’de yer alan bir alıntıya göre Musk’ın, SpaceX çalışanlarına, Ukrayna’nın Rusya’nın deniz filosuna yönelik bir insansız hava aracı saldırısını önlemek için Kırım kıyısına yakın Starlink erişimini kapatmalarını söylediği iddia ediliyor.

Başkan Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus yetkililerle temas halinde olduğu bildirilen Musk’un, saldırının Rusya’nın nükleer silahlarla misilleme yapmasına yol açacağından endişelendiği söyleniyor. CNN’in Isaacson’a aktardığına göre Ukraynalı liderler görünüşte Musk’a Starlink erişimini yeniden etkinleştirmesi için yalvardı ancak Rus savaş gemilerine yaklaşan dronlar “bağlantıyı kaybetti ve zararsız bir şekilde karaya çıktı” dedi.

Ukrayna’dan Elon Musk’a Starlink suçlaması! “Hayatımıza mal oldu!”

Başkan Volodymyr Zelensky’nin danışmanlarından Mykhailo Podolyak’a göre Musk’un iddia edilen eylemlerinin Ukrayna için önemli sonuçları oldu. Podolyak, X’te drone’ların Rus gemilerine saldırmasını önleyerek, onların Ukrayna şehirlerine füze ateşlemesini sağladığını yazdı. Podolyak, “Sonuç olarak siviller ve çocuklar öldürülüyor” dedi. “Bu, cehalet ve büyük ego kokteylinin bedelidir.”

Ancak Musk’a göre Starlink bu alanlarda aktif değildi ve dolayısıyla SpaceX’in devre dışı bırakacak hiçbir şeyi yoktu.

Durumu nasıl çerçevelediğine bakılmaksızın Musk, Ukrayna-Rusya anlaşmazlığını şu veya bu şekilde etkileyen başka bir karar aldığını itiraf etti. Geçen yılın sonlarında yayınlanan bir rapor, Ukrayna’nın kullandığı yaklaşık 1.300 Starlink terminalinin, internet hizmeti ödemeleriyle ilgili bir anlaşmazlık nedeniyle geçici olarak çevrimdışı olduğunu belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x